Strukoviny sú plnohodnotnou potravinou a to nielen pre vegetariánov alebo vegánov! Strukoviny sú "pomocníkom" pri chudnutí, pretože majú nižší pomer kalórií, než potraviny so živočíšnymi bielkovinami. Strukoviny sú vďaka svojmu zloženiu veľmi cenenými potravinami. Z 50-65% obsahujú sacharidy a až 20% vlákniny. Obsahujú aj veľa bielkovín, ich množstvo sa pohybuje v rozmedzí od 17 do 40%. Naopak neobsahujú veľa tuku, zhruba okolo 3%. Sú významným zdrojom draslíka, horčíka, fosforu a selénu. Rovnako tak aj rady vitamínov, predovšetkým skupiny B, ale v menšej miere i A a E. Vo vyklíčených semenách je obsiahnutý aj vitamín C. Viac o vitamine C a jeho priaznivých účinkoch sa dočítate tu.

Účinky strukovín na vaše zdravie

  • Strukoviny pomáhajú udržiavať optimálnu sexuálnu aktivitu.
  • Bielkoviny strukovín pomáhajú regulovať hladinu cukru, vody a ďalšie prvky metabolizmu.
  • Podporujú správny rast a vývoj tela vrátane mozgu.
  • Konzumácia strukovín a celozrnných potravín udržuje v dobrom stave zažívací trakt, zvlášť potom hrubé črevo a konečník - sú teda dobrou prevenciou obávanej rakoviny hrubého čreva.
  • Strukoviny sú vhodné pre redukčné diéty, pretože vďaka vysokému obsahu vlákniny a bielkovín veľmi dobre zasýtia, ale vďaka nízkemu obsahu tuku nepriberiete.

  Zdroj: https://international.simply7snacks.com/recipes/

Recept na humus (tradičná izraelská nátierka z cícera):

3 lyžice sezamovej pasty Tahini

2 lyžice BIO olivového oleja extra panenského

štipka farebného korenia z mlynčeka

štipka mletej rasce

1 lyžička mletej sladkej papriky

4 strúčiky cesnaku

1 plechovka sterilizovaného cícera od Bonduelle

1 lyžička morskej soli

 0,5dcl vody

pár kvapiek citrónu

tekvicové semienka na ozdobu

1 balíček Simply7 Quinoa Curls Original

Do mixéra dáte všetky uvedené ingrediencie a rozmixujete na hladkú hmotu. Vložíme do misy a posypeme tekvicovými semiankami. Namiesto pečiva nátierku naberajte chipsami Simply 7 Quinoa Curls Original od dodávateľa DAJ SI SNACK.